Gimnazjum w Bralinie świętowało Dzień Patronów
Treść
10 grudnia 2007 r. w Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Bralinie już po raz 7. odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Szkoły. Społeczność szkolna przyjęła datę 10 grudnia za dzień godny do świętowania ze względu na rocznicę śmierci fundatora Nagrody Nobla, Alfreda Nobla.
Na obchody święta szkoły złożyło się szereg działań, a w przygotowanie poszczególnych punktów programu zaangażowani byli wszyscy uczniowie. Dzięki czemu każdy gimnazjalista mógł poszerzyć swoją wiedzę na temat Alfreda Nobla, jego nagrody i polskich noblistów.
Już od rana w salach lekcyjnych uczniowie poszczególnych klas przygotowywali stoiska tematyczne poświęcone Marii Curie-Skłodowskiej, Henrykowi Sienkiewiczowi, Władysławowi Reymontowi, Czesławowi Miłoszowi, Lechowi Wałęsie, Wisławie Szymborskiej i Alfredowi Noblowi. Pojawiły się zatem okolicznościowe wystawy i scenki, młodzież recytowała i śpiewała. Poza tym zadaniem każdego zespołu klasowego było przygotowanie tematycznej prezentacji multimedialnej. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą merytoryczną, ale także zaprezentować swoją znajomość programów komputerowych. Rywalizacje międzyklasowe miały jeszcze jedną kulminację. W kinie „Niesob” trwały jednocześnie konkursy wiedzy o Alfredzie Noblu i polskich noblistach. Tak przebiegały uroczystości wewnątrzszkolne.
Do obchodów swojego święta Gimnazjum w Bralinie zaprosiło również przedstawicieli innych szkół. Organizatorzy rozpisali aż trzy różne konkursy: literacki, plastyczny i wiedzy. 10 grudnia miało miejsce rozstrzygnięcie tych rywalizacji.
W konkursie wiedzy o Alfredzie Noblu, Nagrodzie Nobla i polskich noblistach rywalizowały trzy drużyny – przedstawiciele gimnazjów z Byczyny, Trzcinicy i Bralina. Pytania wcale nie były łatwe, o czym mogli przekonać się zaproszeni goście: przedstawiciele okolicznych szkół oraz władz samorządowych. Najlepszą okazała się reprezentacja z Trzcinicy (Agata Długoszowska i Agnieszka Ostrowska), po niej kolejne miejsca zajęły: Byczyna (Paulina Wołkowicz i Kamil Goliński) i Bralin (Joanna Michalska i Łukasz Herbich). Powodzeniem cieszył się także konkurs literacki, którego temat brzmiał: Któremu ze współczesnych żyjących Polaków przyznałbyś literacką lub pokojową Nagrodę Nobla. Jury oceniło kilkanaście prac i przyznało jedną nagrodę główną. Otrzymała ją Maria Mazurkiewicz z Gimnazjum nr 2 w Kępnie. Wręczono również 4 nagrody równorzędne, które przypadły: Joannie Michalskiej i Joannie Wróbel (Gimnazjum w Bralinie), Adriannie Hołdys (Gimnazjum w Byczynie) oraz Anice Wojtasik (Gimnazjum nr 1 w Kępnie).
Z kolei konkurs plastyczny o tematyce związanej z miejscami pobytu noblistów wygrały: Marta Baran (Rychtal) i Alina Kaczmarzyk (Trzcinica). Komisja przyznała również 3 wyróżnienia dla: Patrycji Rozik (Laski), Karoliny Gil (Byczyna) i Izabeli Chwołki (Bralin).
Wszystkim uczestnikom gratulujemy obszernej wiedzy i życzymy dalszych sukcesów.
Autor: Marzena Kuropka