Mają nowych mistrzów ortografii
Treść
17 i 18 stycznia br. przebiegał pod hasłem ortograficznych potyczek. W tych bowiem dniach w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej odbywał się gminny konkurs ortograficzny dla uczniów szkół podstawowych.
17 stycznia miał miejsce V Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł „Małego Mistrza i Wicemistrza Ortografii”. Przystąpili do niego uczniowie klas II i III szkół podstawowych z gminy Bralin, którzy wcześniej pokonali swoich kolegów w etapie klasowym i szkolnym. Finał polegał na napisaniu dyktanda przygotowanego przez nauczyciela niezwiązanego z konkursem. Tekst o pechowych imieninach mamusi Julki i Halinki zawierał kilka trudności ortograficznych, z którymi musieli poradzić sobie drugo- i trzecioklasiści. Po sprawdzeniu prac komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Tytuł „Małego Mistrza Ortografii” zdobyła Monika Maciej - uczennica klasy III Szkoły Podstawowej Bralinie, a wicemistrzem został Łukasz Siemański - również uczeń klasy III Szkoły Podstawowej w Bralinie. Opiekunką zwycięzców była Krystyna Hołoś. Nad organizacją i sprawnym przebiegiem konkursu czuwała Teresa Kurant, nauczyciel z Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej.
Z kolei 18 stycznia swoje umiejętności ortograficzne mieli okazję sprawdzić uczniowie starszych klas szkół podstawowych z gminy Bralin. Tego dnia bowiem odbył się V Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas IV-VI. Organizatorem zmagań był Zespół Szkół w Nowej Wsi Książęcej, a nad sprawnym przebiegiem czuwał polonista Andrzej Mirowski. Do finałowego dyktanda zasiedli szkolni mistrzowie ortografii z Bralina i Nowej Wsi Książęcej. Zmierzyli się z tekstem Idealny mężczyzna, a tu m.in. z hortensjami, chabrami, czterdziestoparoletnim mężczyzną, czy słowami ohydny, karygodny, nieskazitelny i honorowy. Następnie komisja w składzie: przewodniczący - Sławomir Bąk, członkowie - Jolanta Cudniewicz i Andrzej Mirowski oceniła prace i wyłoniła zwycięzców. I tak: I miejsce i tytuł „Mistrza Ortografii” zdobył Michał Mirowski - uczeń klasy IV Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Książęcej, II miejsce i tytuł „Wicemistrza Ortografii” przypadł Miłoszowi Sułkowskiemu, który również jest uczniem tej samej klasy. Opiekunem chłopców jest Andrzej Mirowski. III miejsce i tytuł „Wicemistrza Ortografii” zajęła Agata Ciura - uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Bralinie. Nad przygotowaniem uczennicy czuwała Jolanta Cudniewicz. Teksty dyktand przygotowali Marzena i Jacek Kuropkowie.
Tytuły „Małego Mistrza Ortografii” i „Mistrza Ortografii” w 2008 roku zostały już rozdane. To już piąta edycja tego konkursu, który na dobre zagościł w kalendarzu imprez gminnych. Coroczne zmagania motywują uczniów do wytężonej pracy nad doskonaleniem umiejętności ortograficznych, a także uwrażliwiają na piękno języka ojczystego. Poza tym konkurs niewątpliwie integruje szkoły z terenu gminy i mobilizuje do rywalizacji.
Autor: M.K.