Niedziela Palmowa w Bralinie
Treść
Niedziela Palmowa wprowadza nas w cykl obrzędów bezpośrednio związanych z nadchodzącą Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień, który wieńczony jest Triduum Paschalnym - Wielkim Czwartkiem, Piątkiem oraz Sobotą.
W tym roku po raz pierwszy od wielu lat święcenie palm odbyło się w Bralinie przy krzyżu stojącym w pobliżu kościoła. Następnie w uroczystej procesji dookoła świątyni wierni udali się na mszę świętą. Tak było o godz. 10.00 i 11.15.
Podobnie jak w całej Polsce wierni tłumnie przybyli z palmami w rękach. W tradycji ludowej palma - gałązka jest symbolem sił witalnych i życia, corocznej odnowy roślin i zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania. Z palmami, którym przypisywano niezwykłe właściwości dobroczynne, życiodajne, lecznicze i magiczne łączyły się różne zwyczaje.
Jeszcze i dzisiaj w niektórych rodzinach w Bralinie i okolicy połyka się wyjęte z palmy bazie, co podobno ma chronić od wiosennych przeziębień i bólu gardła. O zwyczaju tym wspominał nawet Mikołaj Rej z Nagłowic. Czasem, chociaż już tylko dla żartu, smaga się domowników poświęconymi w kościele palmami, wołając przy tym:
„Palma bije, nie zabije.
Za tydzień Wielki Dzień,
za sześć noc – Wielkanoc”.
W wielu domach, zwłaszcza tam, gdzie mieszkają starsi ludzie przywiązani do tradycji, wkłada się palmę za święty obraz lub umieszcza nad drzwiami wejściowymi, aby chroniła od pożaru i wszelkiego zła.
Autor: M.K.