Oszczędzajmy wodę i energię – zapobiegajmy zmianom klimatu
Treść
Oszczędzajmy wodę i energię – zapobiegajmy zmianom klimatu
Zgaś zbędną żarówkę, świeć przykładem. Wyłącz pięć żarówek 60-cio watowych w korytarzu, przedpokoju lub pokojach, kiedy ich nie potrzebujesz, a zmniejszysz emisję CO2 o 270 kg rocznie.
Jeden stopień w domu mniej - Ziemi lżej. Obniż temperaturę w domu o zaledwie 1 stopień C, a ograniczysz emisję CO2 nawet o 300 kg, a zużycie energii o 7,5 procent rocznie. Poza obniżeniem emisji gazów cieplarnianych zaoszczędzisz też pieniądze, bo ogrzewanie pochłania 70 procent energii używanej przez gospodarstwo domowe.
Zakupy codzienne z głową i własną torbą. Dzięki temu ograniczysz emisję CO2 o 8 kg rocznie. Przecież każdą plastikową, jednorazową torebkę trzeba wyprodukować i dostarczyć do sklepów – a do tego zużyć ropę naftową i energię.
Nie lej wody. Upewnij się, że dobrze dokręcasz kurki, zreperuj cieknące krany i spłuczki. Zęby myj i gól się nie pod bieżącą wodą. Rocznie w skali kraju marnujemy ponad 560.000 hektolitrów wody! Oszczędzając wodę oszczędzamy także energię potrzebną do jej transportu, podgrzania i oczyszczania po użyciu.
Gotowanie – nie przesadzaj z ogniem. Używaj pokrywek! Na herbatę lub kawę gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz - ograniczysz emisję dwutlenku węgla o ok. 25 kg rocznie. Gdyby wszyscy Europejczycy gotowali tyle wody ile potrzebują, czyli średnio o 1 litr wody dziennie mniej, zaoszczędzona energia mogłaby zasilić jedną trzecią oświetlenia ulicznego w Europie.
Wszystkie śmieci są nasze - poddawajmy je recyklingowi! Odzyskanie 1 kg puszek aluminiowych to obniżenie emisji CO2 o 9 kg i uniknięcie degradacji środowiska (pozyskujemy surowiec wtórny do produkcji w hutach, zamiast pozyskiwania i używania boksytów), a wykorzystanie w produkcji 1 tony makulatury to uratowanie 17 drzew, oszczędność 25 procent energii, aż o 75 procent mniej zanieczyszczeń atmosfery oraz oszczędność 26.000 litrów wody! Zbierajmy zatem makulaturę i inne surowce wtórne, wybierajmy też opakowania i produkty pochodzące z recyklingu.
Autor: K. Zakręta