Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pojechali śladami Jana Nowaka

Treść

Wspólny projekt Gimnazjum im. Polskich Noblistów oraz Urzędu Gminy w Bralinie uzyskał akceptację Kuratorium Oświaty w Poznaniu, które przyznało na jego realizację kilkanaście tysięcy złotych. Jednym z planowanych przedsięwzięć jest wyjazd 30-osobowej grupy młodzieży do Gdańska.

Kilka tygodni temu Gimnazjum wraz z Urzędem Gminy w Bralinie pozyskało środki finansowe na realizację projektu pn. „Śladami Jana Nowaka z Nowej Wsi Książęcej, bohaterskiego obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku”, złożonego w ramach zadania „Kształcenie umiejętności społecznych i życiowych, kształtowanie właściwych relacji w kontaktach międzyludzkich”. Stanowi on element rządowego programu „Rozwój edukacji na obszarach wiejskich w latach 2008-2013”.

Projekt ma na celu poznanie przez uczniów nieznanej historii Ziemi Bralińskiej, rozwijanie ich indywidualnych zainteresowań, pobudzenie do aktywnego działania. Istotny wymiar stanowi również rozwijanie pozytywnych relacji międzyludzkich. To z pewnością dobry krok w kierunku rozwoju młodzieży – zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i ogólnospołecznym. Fakt, że na naszym terenie urodził się Jan Nowak (1890-1939), Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, bohaterski obrońca Poczty Polskiej, może być powodem do dumy.

Realizacja projektu rozpoczęła się w drugiej połowie października br. od zajęć, podczas których uczniowie poznali życiorys J. Nowaka, historię obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, losy aresztowanych pocztowców, kulisy ich fikcyjnych procesów sądowych prowadzonych przez sąd polowy brygady generała Friedriecha Eberhardta, a także tajemnicę miejsca ich pochówku. Obejrzeli również film pt. „Wolne miasto” (1958) w reż. Stanisława Różewicza.

W minioną sobotę gimnazjaliści rowerami udali się do Mnichowic i Nowej Wsi Książęcej „śladami Jana Nowaka”. Z kolei od 17 do 19 listopada br. przebywać będą w Gdańsku, gdzie w Muzeum Poczty Polskiej spotkają się z Henryką Flisykowską-Kledzik – przewodniczącą Koła Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej. Młodzież pojedzie również na cmentarz na Zaspie, by zapalić znicze na grobach poległych obrońców. Kolejnym bardzo ważnym punktem pobytu w Gdańsku będzie spotkanie z prezydentem Lechem Wałęsą, weźmie w nim również udział wójt Roman Wojtysiak.

Planuję, że podsumowaniem programu stanie się wystawa zgromadzonych przez młodzież materiałów (zdjęć, publikacji). Zostanie ona zaprezentowana jeszcze w tym roku w kilku miejscach na terenie gminy. Trwałym śladem pamięci o Janie Nowaku ma stać się obelisk upamiętniający jego osobę. Chciałbym, by odsłonięcie odbyło się w Nowej Wsi Książęcej 5 października 2009 r. w 70. rocznicę śmierci bohatera. Prace nad jej powstaniem już trwają.

Parafrazując słowa ks. Janusza Pasierba, w kontekście minionego Święta Niepodległości można stwierdzić, że kto nie zna i nie rozwija tego, co bliskie – trudno uwierzyć, że będzie zdolny do wielkich uczuć w stosunku do tego, co wielkie i najważniejsze w życiu.

Autor: Jacek Kuropka