Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Program aktywności społecznej w gminie Bralin

Treść

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bralinie realizuje projekt systemowy „PROGRAM AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ W GMINIE BRALIN”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem ogólnym projektu jest zwiększenie aktywności zawodowej kobiet, będących beneficjentami pomocy społecznej. Zmienia się rola pomocy społecznej – ma to być model pomocy oparty na integracji socjalnej, co oznacza wykorzystanie w pomocy społecznej zarówno świadczeń socjalnych, jak również takich instrumentów jak: wsparcie, edukacja socjalna, pomoc w zatrudnieniu, szeroko rozumiana praca socjalna w środowisku.
Osoby bezrobotne lub nieaktywne zawodowo, które długo pozostają bez zatrudnienia, najczęściej nie potrafią podjąć działań, aby powrócić na rynek pracy. Brakuje im umiejętności zawodowych, społecznych, cechuje ich niska aktywność na rynku pracy, apatia, niska samoocena, brak wiary we własne możliwości. Z danych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bralinie wynika, że rodziny korzystające z pomocy społecznej borykają się głównie z problemem bezrobocia wśród kobiet, które często nie są zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy. Często niskie lub zdezaktualizowane kwalifikacje zawodowe, brak specjalistycznych umiejętności zawodowych, brak umiejętności poruszania się po rynku pracy, przygotowania dokumentów aplikacyjnych są głównymi przeszkodami jakiejkolwiek próby aktywizacji zawodowej. Przez uczestnictwo w projekcie beneficjentki poprawią autoprezentację, nabiorą pewności w kontaktach interpersonalnych, zwiększą motywację do aktywnego poszukiwania pracy, zwiększą odpowiedzialność za własne decyzje, nabędą umiejętności napisania listu motywacyjnego i CV.
Projektem w tym roku objęte zostały 2 kobiety z terenu gminy Bralin, w wieku aktywności zawodowej 25 – 55 lat, z tego jedna kobieta pozostaje bez pracy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy, druga jest osobą nieaktywną zawodowo. Osoby te mają trudności w powrocie na rynek pracy, korzystają ze świadczeń pomocy społecznej. W czasie realizacji projektu uczestniczki będą brały udział w treningu umiejętności psychospołecznych oraz w warsztatach szkoleniowo-doradczych. Szkolenie prowadzone przez psychologa obejmuje spotkanie indywidualne, pozwalające poznać każdego uczestnika, jego problemy, obawy i potencjalne możliwości oraz 2 spotkania grupowe poświęcone treningowi asertywności, nabywaniu umiejętności porozumiewania się z innymi, rozwijaniu umiejętności radzenia sobie ze stresem. W ramach projektu będą również przeprowadzone indywidualne i grupowe spotkania z doradcą zawodowym, który pokaże, jak poruszać się po rynku pracy oraz wskaże, jaka praca byłaby najodpowiedniejsza dla danej osoby. Po szkoleniu z psychologiem i doradcą zawodowym uczestniczki wezmą udział w szkoleniu zawodowym, ukończenie kursu zostanie potwierdzone dyplomem. Beneficjentki w ramach projektu odbędą również wizyty u lokalnych pracodawców. Wśród uczestniczek będą przeprowadzone ankiety na początku i na końcu trwania projektu, aby wykazać zmieniające się nastawienie kobiet.
Zakres tematyczny projektu „PROGRAM AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ W GMINIE BRALIN” wpisuje się w ramy Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej. Projekt „PROGRAM AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ W GMINIE BRALIN” jest projektem systemowym i będzie realizowany przez pięć lat. Na ten rok Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bralinie pozyskał z UE kwotę 37 845,08 zł.

Autor: M.K.