Wygrała, pojedzie do Niemiec
Treść
Niedawno zakończyła się VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Krąg”. W tym roku towarzyszyło mu hasło „Historia nauczycielką życia”. Niebywały sukces w konkursie odniosła Marcelina Puchała, uczennica Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Bralinie.
W roku szkolnym 2006/2007 dzieci i młodzież mogli wziąć udział w jednej z dwóch form rywalizacji. W teście konkursowym, składającym się z trzech części, należało odpowiedzieć na pytania dotyczące najważniejszych, przełomowych wydarzeń w historii Polski, pytań z zakresu historii Polski i jej znaczenia dla historii Europy oraz zwięzłej części opisowej dotyczącej regionu. Test jednokrotnego wyboru składał się z 30 pytań i zadania opisowego. Z kolei w konkursie prac indywidualnych w formie pisemnej lub albumowej należało odnieść się do jednego z tematów: „Zabytki mojego regionu" lub „Staropolskie tradycje i obyczaje, które przetrwały do dziś”.
Jak co roku rywalizowano w trzech kategoriach: „Młodzik”, „Gimnazjalista” i „Licealista”. Z bralińskiego gimnazjum w teście konkursowym wzięło udział 20 uczestników, sześć osób wykonało albumy o tematyce historycznej.
W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce w województwie wielkopolskim zajęła Marcelina Puchała z kl. III b, uzyskując maksymalną liczbę punktów: 30/30. Decyzją jury uczennica wyróżniona została wycieczką zagraniczną do Drezna i Lipska.
Nie mniejszym sukcesem mogą poszczycić się także: Joanna Wróbel z klasy II b (29 pkt.), Kamila Pastusiak (28 pkt.), Karol Wiśniewski, Maja Kempa i Wiktoria Osdoba (26 pkt.). Pozostałym uczestnikom również należą się słowa pochwały. Wśród nich znaleźli się: Klaudia Fiączek, Karolina Lisowska, Milena Prośniewska, Wojciech Habrajski Paweł Sikora i Karol Wanzek. Sukcesu gratulujemy uczniom i opiekunce Marii Dwernickiej.
Dodajmy, że Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Krąg” przeprowadzany jest wraz z Wydziałem Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stowarzyszeniem Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie.
opr. Jacek Kuropka
Autor: K. Zakręta