Wyróżnienie dla Izabeli Chwołki
Treść
22 listopada 2007 r. w kaliskim ratuszu ogłoszono wyniki konkursu recytatorskiego poświęconego twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Jedno z wyróżnień przypadło uczennicy Gimnazjum w Bralinie.
Konkurs recytatorski odbył się w ramach projektu „Co się w duszy komu gra” i nawiązywał do obchodów Roku Stanisława Wyspiańskiego, który decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wyznaczony został na rok 2007. Organizatorem imprezy była Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu. W rywalizacji wzięło udział 79 gimnazjalistów z terenu dawnego województwa kaliskiego, a przesłuchania trwały dwa dni. W skład jury konkursu recytatorskiego weszli: dr Maciej Michalski – metodyk z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, dr Magdalena Piotrowska – pracownik naukowy Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Włodzimierz Garsztka – nauczyciel z IV Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu i Elżbieta Orłowska – kierownik Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. Sekretarzem konkursu była Karena Łuszczykiewicz – kierownik Miejskiej Sieci Bibliotecznej MBP.
Podsumowanie i uroczyste ogłoszenie wyników miało miejsce podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej pn. „Teatr ogromny Wyspiańskiego” w Sali Recepcyjnej kaliskiego ratusza. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: dr hab. Małgorzata Leyko – profesor w Katedrze Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik literacki Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, dr hab. Tomasz Bocheński – profesor w Zakładzie Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski na Uniwersytecie Łódzkim, Sergiusz Sterna-Wachowiak – prezes Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kierownik literacki Teatru Nowego w Poznaniu. Gospodarzem konferencji był dr Piotr Łuszczykiewicz – adiunkt w Zakładzie Literatury XX Wieku, Teorii Literatury i Sztuki Przekładu, kierownik Studium Filologii Polskiej UAM w Kaliszu. Miło nam poinformować, że w tym szacownym gronie znalazła się uczennica Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Bralinie, Izabela Chwołka, której za recytację fragmentu „Kazimierza Wielkiego” przyznano zaszczytne wyróżnienie. Opiekunem Izy był Jacek Kuropka, nauczyciel języka polskiego.
Autor: M.K.